Ofset Baskı Nedir?

ofset-baski

Ofset Baskı Nedir?

Renkli baskı türlerinden biri olan ofset aynı anda birden fazla baskı gerçekleştirebildiği için en kullanışlı baskı modeli olarak bilinmektedir. Yağ bazlı bir mürekkeple düz bir kireç taşı üzerine çizilen baskı daha sonra özel bir çözelti kullanılarak kalıplar halinde baskılanan görüntü çıkarılmaktadır.

Ofset baskının özellikle düşük maliyetli olması nedeniyle daha çok tercih edildiği bilinmektedir. Hem kaliteli baskı yaparak hem de az miktarda ödeme yapmak pek çok ürün için avantaj sağlamaktadır. Bu nedenle ofset baskı bilhassa binlerce basımın yapılacağı ürünler için karlı olmaktadır.

 

Ofset Baskı Çeşitleri

Ofset baskı kendi içerisinde iki ana kola ayrılır. Bunlar tabaka ofset baskı ve web ofset baskıdır.

  • Tabaka Ofset Baskı: Adından da anlaşılacağı gibi baskı materyali olarak tabaka kâğıtların kullanıldığı ofset baskı çeşididir. 25×35 cm’den 70×100 cm’ye kadar olan boyutlarda baskı yapabilen türevleri vardır. Gazete, dergi, kitap vb. basımlar için uygundur. İki, dört, beş, altı, sekiz, on, on iki renkli baskı makineleri türevleri mevcuttur.
  • Web Ofset Baskı: Bobin kağıtların kullanıldığı ofset baskı çeşididir. Tabaka ofsete göre yüksek hızda ve az maliyette olan bir baskı çeşididir. Günümüz gazete ve dergi basım işlerinde kullanılır.

 

Ofset Baskının Kullanım Alanları Nelerdir?

Ofset baskının en yaygın kullanım alanı, kitap kapaklarıdır. Bilgisayar ortamında hazırlanan kapak modelleri rahatlıkla kitapların kapaklarına yansıtılabilmektedir. Bunun dışında gazete ve dergilerde de kullanılan ofset baskı ayrıca kartvizit, broşür, ilan, karton ambalaj ve faturalarda da tercih edilebilmektedir. Kullanım alanı yaygınlık gösteren baskının, mağaza camlarına giydirme yapılan filmlerde de kullanıldığı dikkat çekmektedir.

 

 

Ofset Baskının Avantajları Nelerdir?

Ofset baskıyı tercih etmenin en büyük avantajı, düşük maliyetle istenildiği kadar baskı yapılabilmesidir. Diğer baskı türlerine nazaran ofset baskı daha fazla ürün kazandırmaktadır. Baskı makinelerinde basılacak her renk için ayrı birimler bulunmaktadır. Ofset baskıda birkaç rengi bir arada yapabilmek büyük bir avantaj sağlamaktadır. Hem zamandan kazandıran hem de hızlı sonuçlanan bir iş oluşturmaktadır.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Related articles...